Ezek a körmön látható vonalak, jelek vesebetegségre utalhatnak

Comments · 1294 Views

A körmünk sokkal többet elárul az általános egészségi állapotunkról, mint először gondolnánk.

A köröm – éppen amiatt, hogy jól látható és még a laikus is észreveszi rajta az elváltozásokat – jó indikátor lehet, és figyelmeztethet akkor is, ha éppen nincs egyéb tünetünk.
Pajzsmirigybetegség

Szintén a gombásodásra utal, ha a körmök nagyon megvastagszik. Ugyanakkor, sérülés hatására is megváltozhat a köröm felülete és vastagsága. Az idő előrehaladtával is vastagabbá válik a körmünk, ez az idősebbekre jellemző tünet. A korábban már említett pajzsmirigyproblémák is okozhatják a köröm megvastagodását. Ez azonban nemcsak esztétikai gond (hiszen a vastagabb körmöket nehezebb levágni, ápolni), de fogékonyabbá is teszi a körmöket a fertőzésekre.
Vesebetegség, vashiány, szívbetegség

Az egészséges köröm egyenletes, sima felszínű, egészséges fénye van, és nincsenek rajta pöttyök, foltok sem. A nagyon matt, halvány, fénytelen köröm nagyon gyakran vérszegénységre, illetve vashiányra utal. De az is, ha a köröm homorúvá válik és elvékonyodik, az alakja kanálra emlékeztető szintén vashiányos állapot jele lehet. A vashiány kialakulhat alultápláltság, bélrendszeri problémák, a bélrendszerben élősködő paraziták vagy felszívódási zavarok következtében is.

De ez a tünet igen jellegzetes bizonyos tüdődaganatos betegeknél (mintegy 30 százalékuknál megfigyelték a köröm elváltozását).

De más betegség is okozhatja a körmök, illetve az alatta lévő szövetek sápadtságát, például alultápláltság, máj-, szív- vagy vesebetegségek. Ha a körmök halványsága hosszabb időn keresztül, hónapokon át változatlan, érdemes felkeresni az orvosunkat. Érdemes a kézápolási szokásainkat is felülvizsgálni: a túlságosan gyakori kézmosás, a nem megfelelően kiválasztott ápolószerek is tönkretehetik a körmeinket.

A körmök formája is megváltozhat: igen jellegzetes például a körmök, illetve a körömágy "megdagadása", kerekdeddé válása (ún. buzogány- vagy dobverő-köröm). A köröm elváltozása mellett a körömágy is érzékenyebbé, sérülékenyebbé válik, ennek oka a vér oxigénszintjének csökkenése, amely szintén jelezhet szív-, tüdő-, máj- vagy vesebetegséget.

A körmön keresztirányú, bemélyedő vonalak is kialakulhatnak, nem pusztán elszíneződésről, hanem kitapintható elváltozásról van szó. Ezek az úgynevezett Beau-vonalak akkor jelennek meg, ha a köröm növekedésében valamilyen zavar következik be. Ezt okozhatja a körmöt érő sérülés, de súlyos, magas lázzal járó betegségek is, például tüdőgyulladás vagy mumpsz. A vonalak megjelenhetnek kemoterápiát, gyógyszerérzékenységre adott reakciót követően is. A Beau-vonalak súlyos cinkhiányra is utalhatnak.
Gombás fertőzések jelei

Például, a körmök elszíneződése, sárgássá válása gombás fertőzésre utalhat, mely bár gyakoribb a lábakon, a kézen is kialakulhat. A köröm gombás fertőzésére utal még, ha a köröm törékennyé vagy porózussá válik. Ugyanakkor a sárgássá váló körömnek mélyebben meghúzódó, súlyos okai is lehetnek, a krónikus fertőzésektől a máj betegségein keresztül a pajzsmirigyproblémákig és a pszoriázis nevű bőrbetegségig.

Comments